ANKARA OKULU YAYINLARI
0542 382 74 12

Ruhun Sağaltımı

Ürün No : 133
ISBN : 978-605-9513-39-5
Baskı : 1. Baskı
Basım Yeri ve Yılı : Ankara 2019
Kağıt Kalite : Enso
Sayfa Adedi : 145
Boyut : 13,5 x 21
Dili : Türkçe-Arapça
Yazar : İbnu’l Cevzi
Yayınevi : Elis Yayınları

Stok Durumu: Var

24,00 t KDV Dahil

Sitemizden şimdilik kitap satışı yapılmamaktadır.

Kitaplarımızı dağıtımcımız olan Yeryüzü Dağıtımın satış sitesinden (teklifkitap.com) online olarak temin edebilirsiniz.

Ankara Okulu Yayınları için tıklayınız.
Elis Yayınları için tıklayınız.
Araştırma Yayınları için tıklayınız.

Felsefe, hikmetlerin hikmeti olup sanatların en üstünüdür. Çünkü felsefe, insanın kendini bilmesini sağlayan bilgi-leri verir. Bu anlamda İslam filozofları felsefe ve hikmet de-nildiğinde, “kendini bilen insan Rabbini bilir, gücü yettiğince onun fiillerine benzer davranışlarda bulunur” ifadesini mer-keze alır. Çünkü nefsini felsefe ile disipline eden kişi, akli, ruhi ve ahlaki etkinliklerde bulunur, olgun/kâmil biri haline gelir. Önemli olan insan nefsinin arındırılm

Buradaki anahtar kavramlar da ruh ve nefs’tir. Özellikle Ebu Bekir Râzî, Tıbbu’r-Rûhânî kavramı ile bu hususlar üzerin-de ayrıntılı olarak durmuş en önemli filozoflarımızdandır. Râzî’den çok farklı bir düşünce geleneğine mensup olan Ebu’l-Ferec İbnu’l-Cevzî’nin et-Tıbbu’r-Rûhânî adlı eseri İslam ahlak felsefesi literatürü için oldukça önemlidir, zaten elinizdeki çeviriyi incelediğinizde Müslüman âlimlerin bu hususlar üzerinde ayrıntılı durduğunu göreceksiniz.

İbnu’l-Cevzî, eserinde akli ve dinî verileri bir arada kullana-rak İslam düşünce geleneğinde ruhun sağaltımının incelik-lerini döneminin çok ötesine geçen yorumlarla vermektedir. Eserde konular irdelenirken yapılan akli muhakemeler, ayet ve hadislerle desteklenerek muhatabın ikna edilmesi amaç-lanmıştır. Klasik eserleri okurken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de eserin kaleme alındığı döne-min ahlak ve değer anlayışının göz önünde bulundurulma-sıdır. Meseleleri irdelerken İbnu’l-Cevzî’nin karşı karşıya olduğu birey, aile ve toplum anlayışı düşünürün eserinde belirleyicidir. Bu nedenle de günümüz anlayışından farklı birtakım önerileri eserde görmek de mümkündür.

 

İslam Klasikleri
Bu Proje T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Telif Hakları Genel Müdürlüğü Tarafından Desteklenmektedir

Henüz yorum eklenmemiş.

Adı Soyadı:

Yorumunuz:

Güvenlik Kodu:

Benzer Ürünler

Tüm Kategoriler
Yazarlar

Tüm Yazarlar
Ziyaretçi Sayıları
Online : 6
Bugün : 77
Toplam : 103159