ANKARA OKULU YAYINLARI
0542 382 74 12

MÜLÂHAZA

Ürün No : 311
ISBN : 978-605-7596-31-4
Baskı : 1. Baskı
Basım Yeri ve Yılı : Ankara 2019
Kağıt Kalite : Enso
Sayfa Adedi : 156
Boyut : 13.5 x 21 cm
Dili : Türkçe
Yazar : Musa Carullah Bigiyef
Yayınevi : Ankara Okulu Yayınları

Stok Durumu: Var

24,00 t KDV Dahil

Sitemizden şimdilik kitap satışı yapılmamaktadır.

Kitaplarımızı dağıtımcımız olan Yeryüzü Dağıtımın satış sitesinden (teklifkitap.com) online olarak temin edebilirsiniz.

Ankara Okulu Yayınları için tıklayınız.
Elis Yayınları için tıklayınız.
Araştırma Yayınları için tıklayınız.

Musa Carullah Bigiyef (1875-1949) Kazan’ın Rostov şehrinde doğmuş; Buhara, Mısır, Hicaz, Şam ve Hindistan’da tahsil görmüş; hayatını İslamî ilimlere ve Müslümanların çeşitli dinî, siyasi, sosyal ve kültürel meselelerine adamış, çalışkan, dürüst, dindar, vatansever; yüksek medeni cesarete, eleştirel ve özgür düşünceye sahip, büyük bir İslam âlimi ve mücahididir.

Elinizdeki eser, Musa Carullah’ın Mülâhaza adlı kitabıdır. Musa Carullah bu eserini yakın dostu, arkadaşı ve hatta hocası olan, ıslahatçı fikirleriyle meşhur Tatar-Türk din bilgini, müftü ve tarihçi Rızâeddin b. Fahreddin’in Dînî ve İçtimâî Meseleler adlı eserini tenkit etmek için yazmıştır.

Musa Carullah’ın bu eserinde eleştirdiği konular tebliğ, iman ve küfür gibi kelama; Kur’ân, sünnet, icma, kıyas, içtihat, ibadet, hilafet, kadınların hak ve sorumlulukları gibi fıkıh ve fıkıh usulüne; din-medeniyet ilişkisi, hayır kurumları ve toplumsal dayanışma ilkesi gibi dini, siyasi ve sosyal ilimlere ait meselelerle ilgilidir.

Bizim bu eseri neşretmekteki amacımız Musa Carullah’ın söz konusu görüş ve eleştirilerinin leh veya aleyhinde bir tavır almak değil, sadece onun eserini günümüz okuyucularının anlayabileceği bir dille yeniden yayımlayarak hayatını dini ve vatanı uğrunda feda etmiş bir ilim adamına karşı milletçe şükran borcumuzu ödemeye çalışmak ve gençlerimizin kendi millî kök ve kaynaklarıyla ilişkisini sağlamaya gayret etmektir. Bu arada şayet Musa Carullah’ın görüşleri günümüz İslam düşüncesi ve kültürü alanlarında yeni birtakım fikir ve yaklaşımların doğmasına vesile olursa, kendimizi bahtiyar sayarız.

Henüz yorum eklenmemiş.

Adı Soyadı:

Yorumunuz:

Güvenlik Kodu:

Benzer Ürünler

Tüm Kategoriler
Yazarlar

Tüm Yazarlar
Ziyaretçi Sayıları
Online : 6
Bugün : 59
Toplam : 103141