ANKARA OKULU YAYINLARI
0542 382 74 12

el-İkdü’l-Ferîd Kültürel İnciler -3-

Ürün No : 351/3
ISBN : 978-605-7596-78-9
Baskı : 1. Baskı
Basım Yeri ve Yılı : Ocak 2021
Kağıt Kalite : Enso
Sayfa Adedi : 415
Boyut : 145 x230 cm
Dili : Türkçe
Yazar : İbn Abdirabbih
Yayınevi : Ankara Okulu Yayınları

Stok Durumu: Var

65,00 t KDV Dahil

Sitemizden şimdilik kitap satışı yapılmamaktadır.

Kitaplarımızı dağıtımcımız olan Yeryüzü Dağıtımın satış sitesinden (teklifkitap.com) online olarak temin edebilirsiniz.

Ankara Okulu Yayınları için tıklayınız.
Elis Yayınları için tıklayınız.
Araştırma Yayınları için tıklayınız.

el-İkdü’l-Ferîd Kültürel İnciler -3-

Sen halkın işlerinden gaflet ettin. Onların mallarını tamamen topladın ve onlarla kendin arasına, alçıdan ve tuğladan bir perde, demirden kapılar ve silahlı bekçiler koydun. Sonra kendini onlardan ayırıp [sarayına] hapsettin.

Sonra halkın mallarını toplamak üzere valilerini gönderdin; onları adamlar, silah ve atlarla takviye ettin. Sonra filan ve filan, yani isimlerini zikrettiğin adamlar dışında hiçbir adamın yanına girmemesini emrettin. Mazlumların, mahzunların, aç ve çıplakların, zayıf fakirlerin ya da bu malda hakkı bulunan kimselerin sana ulaşmalarını engelledin.

Böylece kendi istekleri dışında, insanların haberlerinden hiçbir şeyin sana ulaşmaması için komplolar düzenlediler. Senden ve onlardan oluşan bu durum [ülke sathında] yayılınca insanlar onlardan korkup yaltaklık yapmaya başladılar. Böylece Allah’ın beldeleri zulüm, fesat ve tamahla dolup taştı. Sen her şeyden habersiz olduğun hâlde bu adamlar senin saltanatının ortağı oldular.

Zulme uğramış bir kişi gelse, hemen seninle onun arasına girerler. Dışarı çıktığın vakit, öyküsünü sana anlatmaya karar verse senin bu işi yasakladığını öğrenir. Eğer zulme uğramış adam senin yakın adamlarına gelip durumunu onlara haber verse zulmedenler bu adamın durumunun sana ulaşmasını engellerler. Böylece mazlum adam durmadan oradan buraya koşuşturur, ona sığınır, buna şikâyet eder, yardım diler; gittiği her yerde onu iterler. Artık tüm gücünü kaybedip daralınca ve sen de ortaya çıktığında bu kez senin huzurunda bağırır. Ama bu kez öldürücü bir darpla darp edilir ki başkası için ibret olsun. Sen de buna bakıp hoşnutsuzluk göstermezsin.

Din bu şekilde [ayakta] kalır mı?

 

İslam Klasikleri
Bu Proje T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Telif Hakları Genel Müdürlüğü Tarafından Desteklenmektedir

Henüz yorum eklenmemiş.

Adı Soyadı:

Yorumunuz:

Güvenlik Kodu:

Benzer Ürünler

Tüm Kategoriler
Yazarlar

Tüm Yazarlar
Ziyaretçi Sayıları
Online : 14
Bugün : 512
Toplam : 97477