ANKARA OKULU YAYINLARI
0542 382 74 12

Alevîlikte Musâhiblik

Ürün No : 84
ISBN : 978-605-4495-12-2
Basım Yeri ve Yılı : Ankara 2011
Kağıt Kalite : Enso
Sayfa Adedi : 264
Boyut : 13,5 x 21
Dili : Türkçe
Yazar : Cenksu Üçer
Yayınevi : Araştırma Yayınları

Stok Durumu: Var

38,00 t KDV Dahil

Sitemizden şimdilik kitap satışı yapılmamaktadır.

Kitaplarımızı dağıtımcımız olan Yeryüzü Dağıtımın satış sitesinden (teklifkitap.com) online olarak temin edebilirsiniz.

Ankara Okulu Yayınları için tıklayınız.
Elis Yayınları için tıklayınız.
Araştırma Yayınları için tıklayınız.

 

Alevî gelenekte yol kardeşliği, can kardeşliği ve ahiret kardeşliği gibi isimlerle de anılan Musâhiblik, kan bağı taşımayan evli iki kişinin eşleri ile birlikte dedenin ve cem topluluğunun önünde, Hakk’a yürüyünceye kadar kardeş kalacaklarına, her açıdan birbirlerini kollayıp koruyacaklarına dair söz vermelerini içeren bir törenle kurulan manevî kardeşliği ifade etmektedir.

Soy-boy-aşiret sistemli yapılarına ve büyük oranda göçebe ya da yarı göçebe veya kırsal bölge şartlarında biçimlenen sosyal bünyelerine uyarlayarak aldıkları sûfî karakterli İslâm anlayışı, geçmişten günümüze Alevîlerin sadece dînî hayatını değil, sosyal hayatlarını da yine tasavvuf ve tarikat hayatı kalıplarında şekillendirmiştir. Alevîler bu ana karakterleri çerçevesinde, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan sosyal bir kurum olan Musâhibliği de tarikat hayatı kalıplarında anlamlandırıp biçimlendirmiş, bu bağlamda hem Musâhibliğin kuralları âdâb ve erkân kitaplarında açıklanmış, hem Musâhibliğe girecek olan kişilerin bu kavle girişleri bir tarikat ayini ya da erkânı ile gerçekleştirilmiştir.

Alevî gelenekte Hz. Muhammed ile Hz. Ali’nin kardeşliğine dayandırılan ve Kur’an’ın bir emri olarak görülen Musâhiblik, bu erkânı yürüten Alevî gruplarda hem dînî hayat hem toplumsal hayat açısından çok önemli fonksiyonlar icra etmiştir. Günümüzde modernleşme ve şehirleşmenin etkisiyle farklılaşan şartlar ve algılar çerçevesinde Musâhibliğin de bu şartlara göre yeniden işlevsel hale getirilmesi üzerinde önemle durulmaktadır.

Henüz yorum eklenmemiş.

Adı Soyadı:

Yorumunuz:

Güvenlik Kodu:

Benzer Ürünler

Tüm Kategoriler
Yazarlar

Tüm Yazarlar
Ziyaretçi Sayıları
Online : 6
Bugün : 456
Toplam : 97993