ANKARA OKULU YAYINLARI
0542 382 74 12

Ahlâk, Hakikat ve Kimlik

Ürün No : 80
ISBN : 978-605-4495-07-8
Baskı : 2. Baskı
Basım Yeri ve Yılı : Ankara 2019
Kağıt Kalite : Enso
Sayfa Adedi : 336
Boyut : 13,5 x 21
Dili : Türkçe
Yazar : Mehmet Evkuran
Yayınevi : Araştırma Yayınları

Stok Durumu: Var

50,00 t KDV Dahil

Sitemizden şimdilik kitap satışı yapılmamaktadır.

Kitaplarımızı dağıtımcımız olan Yeryüzü Dağıtımın satış sitesinden (teklifkitap.com) online olarak temin edebilirsiniz.

Ankara Okulu Yayınları için tıklayınız.
Elis Yayınları için tıklayınız.
Araştırma Yayınları için tıklayınız.

Ahlâk, Hakikat ve Kimlik Hakkında

Bu kitapta İslam toplumlarına hâkim olan ahlâk sistem/ler/inin çalışıp-çalışmadığı sorgulanmakta ve ahlâk modellerinin bireye ve topluma gereği gibi rehberlik yapamayışının nedenleri tartışılmaktadır.

Bir toplumun ahlâkî gelişimi, hayatını ilgilendiren olay ve olguları açık ve dürüst etik değerlendirmeden geçirmesine bağlıdır. Bu, entelektüel gelişmenin de zemininidir. Değerlendirme, “değer atfetme”dir; değerlerin, tarihsel/toplumsal/gündelik hayat üzerinde uygulanmasıdır. Zamandan, mekândan, bedenden ve bedelden uzak biçimde doğru-yanlış, iyi-kötü, güzel-çirkin tanımlamaları yapmak kolay ve hatta keyif vericidir. Ancak kimliğimizin, inancımızın ve değerlerimizin parçası olan olayları, kişileri ve durumları değerlendirirken zorlanırız. Oysa ahlâkî bilinç bu yüzleşmeden doğar, gelişir.

Kötü ahlâk sistemi söz konusu edildiğinde, yüksek ahlâk ideallerinin ve iyi’nin kaybedilmiş olması anlaşılmamalıdır. Aksine bunlar hala canlıdır ve bilinmektedir. Ne var ki bunlarla gerçek hayat arasında bir bağlantı kalmamıştır. Topluma ve bireylere yön verememekte, hayata ve davranışlara anlam kazandıramamaktadır. Bireyler kimliklerini oluşturan bu ahlâk sistemine saygı duyarlar ve onu korumaya çalışırlar. Ancak realite ile bağlantısı kopan bu yapı, giderek bir dogmaya dönüşecek ve gündelik hayatı doğrudan etkileyen diğer güncel sistemlerle çatışacaktır.

Henüz yorum eklenmemiş.

Adı Soyadı:

Yorumunuz:

Güvenlik Kodu:

Benzer Ürünler

Tüm Kategoriler
Yazarlar

Tüm Yazarlar
Ziyaretçi Sayıları
Online : 5
Bugün : 424
Toplam : 97961